Srbija se priključila globalnoj žurki za spas planete od zagrevanja i zagađenja
Spektakl u Kostolcu, održan na novoustanovljeni "Dan Viminacijuma", počeo je u večernjim satima, pred nekoliko hiljada posetilaca iz mnogih gradova Srbije defileom rimskih dvokolica, legionara, senatora i građana, koje je predvodio dr Miomir Korać, rukovodilac istraživanja na ovom lokalitetu i pomoćnik ministra kulture za oblast kulturne baštine
Na antičkom lokalitetu Viminacijum kod Kostolca, u subotu, 7. jula, održana je kulturna manifestacija "Rimska noć", u okviru svetskog projekta "Spasimo Zemlju", koju je pokrenuo bivši američki potpredsednik Al Gor, predsednik Alijanse za zaštitu klime, u cilju rešavanja problema globalnog zagrevanja planete.
"SPASIMO ZEMLJU"
Akcija "Spasimo zemlju" trajala je 24 sata, u 129 zemalja, na svih sedam kontinenata, na kojima je održano oko 7.000 manifestacija. Zarada od prodaje ulaznica namenjena je organizacijama koje se bave klimom i zaštitom planete. Cilj kampanje, koja će pod vođstvom Alijanse za zaštitu klime, čiji je predsednik Al Gor, trajati tokom cele godine, jeste podsticanje stvaranja globalnog pokreta "Javite se na poziv", radi pomoći rešavanju problema ekološke krize izazvane naglim otopljavanjem.
POMOĆ OPŠTINE POŽAREVAC
Opštinsko veće Požarevca odobrilo je pomoć u iznosu od 500.000 dinara, kako bi Carski mauzolej 7. jula bio spreman za održavanje "Rimske noći".
Pomoć je bila potrebna kako bi se sanirala šteta na ovom mauzoleju, izazvana nevremenom od 5. juna.
Pokrovitelj "Rimske noći" bilo je Ministarstvo kulture, a podršku su pružili Beogradska kulturna mreža, Unija ekologa i Fakultet za primenjenu ekologiju.
Spektakl u Kostolcu, održan na novoustanovljeni "Dan Viminacijuma", počeo je u večernjim satima, pred nekoliko hiljada posetilaca iz mnogih gradova Srbije defileom rimskih dvokolica, legionara, senatora i građana, koje je predvodio dr Miomir Korać, rukovodilac istraživanja na ovom lokalitetu i pomoćnik ministra kulture za oblast kulturne baštine.
Ceremonija otvaranja priređena je ispred Carskog mauzoleja i taverne "Kod imperatora", ispred koje su održane trke dvokolica, borba gladijatora i simbolično prinošenje žrtava bogovima, u vinu i zrnevlju, uz priređivanje "rimske" večere.
U Carskom mauzoleju, u čijim podzemnim hodnicima su smeštene antičke freske neprocenjive vrednosti, održan je koncert klasične muzike, u izvođenju gudačkog kvarteta "Intermeco".
Na glavnoj bini, postavljenoj na centralnom delu platoa, nastupila je beogradska grupa "Van Gog", pridružujući se time armiji muzičara koji su u isto vreme priređivali koncerte na 50 lokacija širom sveta. Posle toga, nastupio je i Ivan Fece-Firči, nekadašnji bubnjar beogradske kultne grupe EKV, koji je sa 18 muzičara, uz snimak glasa pokojnog pevača Milana Mladenovića, predstavio novi CD "EKV".
KOLONA VOZILA DUGA ČETIRI KILOMETRA
Zbog održavanja "Rimske noći", na Viminacijum su tokom celog dana pristizale brojne ekipe novinara i posetilaca, o čemu je svedočila i kilometarska kolona vozila parkiranih na prilazu ovom lokalitetu.
Povodom održavanja spektakla, prethodnih dana ubrzano se radilo na uređivanju prilaznog puta Viminacijumu, u dužini od četiri kilometra.
Projekat "SOS Live earth" realizovan je muzičkim spektaklima u devet metropola, na sedam kontinenata, među kojima su bili NJujork, London, Johanesburg, Šangaj, Tokio, Sidnej, Hamburg i Rio de Žaneiro. Na koncertima je nastupilo oko 150 izvođača, koje su predvodili Madona, Len Kravic, Alisia Keis i grupe Bon Jovi, The Police, Duran Duran, Red Hot Chili Peppers i Metallica. Ovi koncerti prenošeni su u celom svetu, preko TV-a i radija, posredstvom satelita i Interneta i pretpostavlja se da ih je videlo oko 2,5 milijarde ljudi.
Osim mnogobrojnih novinara domaćih i stranih medija, spektakl na Viminacijumu pratila je ekipa Radio- televizije Srbije, koja je imala ekskluzivno pravo celodnevnog snimanja.
Osim predstavnika lokalnih samouprava Braničevskog okruga, "Rimsku noć" pratili su i Branko Kovačević, rektor Beogradskog univerziteta, koji je ovim programom obeležio 169 godina od osnivanja, rektor Niškog univerziteta Radoslav Bubanj, ministar infrastrukture Velimir Ilić, državni sekretar Ministarstva kulture Ivana Stefanović i pomoćnik gradonačelnika Beograda Gorica Mojović. Posle obilaska atraktivnih lokacija, gostima su u taverni služena specijalna crna vina "divina" i "hostilijan", lokalne vinarije "Živković", u peharima rađenim po uzoru na antičke originale.
- Već 8. jula počinjemo sa osmišljavanjem novih programa koji će na Viminacijum privući 150.000 posetilaca. Sredinom naredne godine ovde ćemo dovesti direktore 50 svetskih medijskih kuća, koji će doprineti daljem promovisanju Viminacijuma kao nezaobilaznog mesta na turističkoj karti Evrope - rekao je dr Miomir Korać.
GLOBALNO ZAGREVANJE ŠTETNO PO ZDRAVLJE LJUDI
Ukoliko se odmah ne preduzmu mere protiv globalnog zagrevanja rast temperature vazduha bi mogao značajno da utiče na zdravlje ljudi, upozoravaju naučnici.
Suše će dovesti do manjka hrane i velike neuhranjenosti u nekim područjima, peščane oluje i šumski požari će prouzrokovati rast broja bolesti respiratornog sistema, dok će zbog poplava biti sve više ljudskih žrtava i bolesti, prenela je agencija AP.
Globalno zagrevanje već sada u znatnoj meri utiče na živote i zdravlje ljudi, a ukoliko odmah ne budu preduzete odgovarajuće mere taj problem će u narednim decenijama predstavljati još veću pretnju po čovečanstvo, upozorava direktor Svetske zdravstvene organizacije zadužen za region zapadnog Pacifika, Šigeru Omi.
Prema podacima SZO, klimatske promene direktno ili indirektno uzrokuju oko 150.000 smrtnih slučajeva godišnje u u svetu. Pri tom tu nisu uključeni smrtni slučajevi izazvani zagađenjem vazduha kojih samo u Kini, drugom najvećem svetskom emiteru ugljen-dioksida posle SAD, ima više od 400.000 godišnje.
Primera radi, broj smrtnih slučajeva usled vrućina u Šangaju danas je tri puta veći nego 1998, a malarija se pojavila u Butanu i u određenim delovima Papue Nove Gvineje, gde je ranije nije bilo budući da hladnija klima nije bila pogodna za razmnožavanje komaraca koji prenose ovu bolest.
DUŠANKA NOVKOVIĆ (SINA)