Ivan i Cornel, četvorogodišnji mužjaci, u malom, prljavom kavezu privatnog vlasnika u Novom Pazaru
Pogledajte foto-galeriju sa ostalim fotografijama.
Krajem septembra ove godine (23-ćeg), organizacija „Četiri šape“, u saradnji sa predstavništvom CITES-a u Srbiji, organizovala je prebacivanje tri lava iz Srbije u južnoafričko prihvatilište za velike mačke. Stručnjaci ove organizacije došli su u Srbiju nekoliko dana ranije da pripreme životinje za daleki put.
Lavovi, dva mužjaka i jedna ženka, dobili su strelice sa narkotikom. Tom prilikom trebalo je dva mužjaka uspavati u približno isto vreme jer su bili zajedno u istom kavezu. Nakon toga su izmereni, dobili su infuzione rastvore da ne bi dehidrirali jer narednih šest sati je trebalo da putuju praznoga stomaka i bez vode radi sprečavanja povraćanja, kao i atropin – radi sprečavanja suvišnog lučenja pljuvačke.
Prebacivanje životinja do asfaltiranog puta predstavljalo je svojevrsni izazov, ali sve je rešeno na najbolji mogući način.
Sve vreme puta, veterinari su nadzirali stanje životinja u transportnim kavezima. Lavovi su se probudili iz narkoze posle oko tri sata od omamljivanja, kada su već bili spremni za put kamionom, u trajanju od 20 sati preko Mađarske i Austrije do Frankfurta (Nemačka). Usput je planirano više pauza radi odmora životinja i kontrole njihovog stanja i da bi dobile vodu. Životinje su u Afriku poletele sa frankfurtskog aerodroma, a dotle su stigle kopnenim putem.
Više o toku ove akcije na Facebook stranici organizacije "Četiri šape".
Trogodišnja lavica Lepa - neishranjena i u malom, prljavom kavezu privatnog vlasnika u Novom Pazaru
Pogledajte foto-galeriju sa ostalim fotografijama.
Dva četvorogodišnja lava, Ivan i Cornel, i trogodišnja lavica Lepa, rođeni su u beogradskom zoološkom vrtu i potom prodati ili ustupljeni privatnom licu u Novom Pazaru, pre nego što je 2010. godine u Srbiji stupio na snagu zakon po kome je zabranjeno posedovanje opasnih divljih životinja. Tamo su ovi lavovi držani neadekvatno hranjeni i u veoma lošim uslovima, o čemu svedoče fotografije koje su tamo načinjene. Srpska kancelarija CITES-a je sa predstavnicima nadležnih institucija konfiskovala ove životinje i kontaktirala organizaciju “Četiri šape” da ih prebaci u njihovo prihvatilište za velike mačke, koje se nalazi u Južnoafričkoj republici – “Lionsrock big cats sanctuary”.
Dvadeset i četvrtog septembra, u afričko prihvatilište stigla su tri lava iz Srbije i dva tigra iz Nemačke. Organizacije “Četiri šape” u tom prihvatilištu trenutno brine o 81 lavu, 4 tigra, jednom gepardu i dva leoparda, koji su svi odgajeni u zarobljeništvu i nije ih moguće pustiti u prirodu.
Dve tigrice sa priloženih fotografija u foto-galeriji, Natasha i Ghandi, bile su napuštene i ostavljene pored puta od strane jednog cirkusa u Francuskoj. Fondacija „Brižit Bardo“ izbavila ih je vrlo brzo nakon što su francuske vlasti odlučile da ih usmrte (eutanaziraju). Prebačene su u mali zoo vrt u Lubeck-u, u Nemačkoj, a 2007. godine prebačene su u prihvatilište za napuštene pse u Russelheim-u. nakon nekoliko godina ovo prihvatilište kontaktiralo je organizaciju „Četiri šape“, tražeći pomoć. Ove tigrice su potom transportovane u Afriku u isto vreme kada i lavovi iz Srbije.
Fotografije i objašnjenja o toku akcije prebacivanja tri lava i dve tigrice na Facebook stranici organizacije “Četiri šape”.
Akcija prebacivanja uspavanih lavova
Pogledajte foto-galeriju sa ostalim fotografijama.
“Četiri šape” (Vier Pfoten – na nemačkom jeziku ili Four Paws na engleskom) je organizacija koja organizuje internacionalne akcije a osnovana je u Beču, u Austriji, 1988. godine. Od tada ima brojne uspešne akcije u cilju zaštite prava životinja – zlostavljanih iz ekonomskih, naučnih i drugih razloga. Organizacija uspešno vodi više projekata u Evropi, Africi i drugih delovima planete, u saradnji sa stručnjacima. Fokus je na životinjama ugroženim raznim kataklizmičkim dešavanjima i nepogodama, napuštenim životinjama, kao i zaštita ugroženih vrsta životinja. Takođe je osnovala i vodi prihvatilišta za medvede u Austriji (Arbesbach), Nemačkoj (Mueritz), Bugarskoj (Belitsa), i sada prihvatilište za velike mačke „Lionsrock“ u Južnoafričkoj republici.
**************************************************
Komentar udruženja:
Stalno iznova pojavljuje se problem sa životinjama koje se u beogradskog zoo vrtu pod upraviteljstvom direktora Vuka Bojovića potpuno neplanski razmnožavaju – lavovi (među njima i beli, koji su najčešće nosioci teških genetskih mana jer se često ukrštaju u srodstvu da bi se održala bela boja krzna, koja je inače vrlo retka u prirodnim uslovima), kao i medvedi, vukovi i druge životinje. Te životinje potom budu prodate ili na neki drugi način ustupljene privatnim licima i privatnim zoo vrtovima koje dotični osniva po Srbiji, ali i u još nekim bivšim jugoslovenskim republikama. Sada se u potpuno neuslovnim, malim i prljavim kavezima po privatnim dvorištima i pored raznih kafana, restorana, hotela i po privatnim zoo vrtovima nalazi mnoštvo nesrećnih životinja koje su rezultat razmnožavanja u Bojovićevom zoo vrtu. I umesto da se deluje na uzrok problema – beogradski zoo vrt i njegovog (izgleda doživotnog) direktora - sve ovo se i dalje nastavlja, a životinje pate.
A u beogradskom zoo vrtu, umesto da veterinari brinu o zdravlju životinja, direktor poziva lekare i hirurge da ih leče. Pošto nadležni ne reaguju na ovakvo očigledno kršenje zakona, onda po svoj prilici i veterinari mogu da leče ljude...
Takođe se pitamo zašto se po istom zakonu po kome su u ovom slučaju oduzeta tri lava, ne uradi isto i sa medvedima na privatnom imanju Branke Paško u Banoštoru, kao i sa velikim mačkama i drugim životinjama na privatnom imanju vlasnika cirkusa Corona, koje se nalazi u Srbobranu?