Tanjug:05.01.2011.g
Švedska: STOKHOLM, SAD: NjU ORLEANS - Oko 50 ptica je pronađeno mrtvo u Švedskoj, dok je u Sjedinjenim Američkim Državama, samo par dana pošto je "kiša" mrtvih kosova zasula Arkanzas, oko 450 mrtvih ptica palo na Luizijanu. Veterinar Robert Ter Horst je rekao da hladno vreme, teškoće u pronalaženju hrane i mogući šok od vatrometa mogu da budu uzrok smrti ptica, što je dovelo da toga da one uginu od stresa, ili su ih pregazili automobili.
Pet mrtvih ptica je poslato na analizu kako bi se utvrdio uzrok njihovog uginuća.
Sumnja se da je novogodišnji vatromet, takođe, bio uzrok smrti više od 1.000 kosova koji su popadali na grad Bibi u američkoj državi Arkanzas, a nekoliko dana kasnije, strujni kablovi su najverovatnije usmrtili oko 450 ptica u blizini Baton Ruža u Luizijani.
Profesor biologije i osnivač Instituta za istraživanje ponašanja ptica u Luizijani Den Kristol je rekao tim povodom da ptice "ne udaraju u strujne kablove bez razloga" i da su prethodno sigurno bile bolesne ili preplašene pa su napustile svoja gnezda.
Nadležne službe u Arkanzasu i Luizijani poslale su mrtve ptice u laboratorije u Viskonsinu i Džordžiji na analizu.
U Arkanzasu veruju da je uzrok smrti kosova, koji su padali na kuće i automobile, fizička trauma, odnosno da su ptice možda pogodili grom ili grad na većoj visini, ili da ih je preplašio vatromet i na neki način izazvao njihovu smrt.
U Arkanzasu je zabeležen još jedan bizarni slučaj, pošto je oko 100.000 mrtvih riba pronađeno u reci Arkanzas, na oko 180 kilometara od Bibija.
Stručnjaci iznose pretpostavku da su ribe uginule zbog bolesti jer su stradale samo pripadnice jedne određene vrste.
Premda se pomor ptica i riba dogodio gotovo u isto vreme i na istom prostoru, stručnjaci ova dva fenomena ne dovode u vezu.
Blogeri su, međutim, odmah krenuli su sa brojnim teorijama, među kojima su početak smaka sveta 2012. godine, tajni eksperimenti američke vlade, ili da je reč o delu vanzemaljaca.
Medjutim izgleda da je reč o mnogo većem broju ptica.
3.000 ptica palo mrtvo s neba u Arkanzasu
Nadležne službe američke savezne države Arkanzas i dalje istražuju uzroke koji su doveli do pada oko 3.000 ptica s neba na području gradića Bib (Beebe) tokom novogodišnje noći.
Misteriozna smrt 3.000 ptica iznad Arkanzasa
Prijave o uginulim pticama koje su padale s neba na području prečnika oko dva kilometra inspekcija za lov i ribolov je počela da prima u petak pred ponoć po lokalnom vremenu.
Ornitolog Karen Rouv je u subotu navela da su na telima ptica vidljive fizičke povrede i pretpostavila da je „jato pogođeno munjom ili gradom”.
Inspekcija je saopštila da je jedan od mogućih uzroka uginuća ptica vatromet prilikom proslave Nove godine, zbog koga su one možda napustile gnezda i uginule usled snažne fiziološke reakcije na buku i svetlost vatrometa.
Karen Rouv je rekla da su se slične pojave događale i na drugim mestima, ali da rezultati analiza „najčešće nisu davali potpuna objašnjenja”.
Mrtve ptice pronadjene su u još jednoj američkoj državi - Kentakiju, mrtve ribe u američkoj državi Merilend, u Brazilu i na Novom Zelandu, dok je u Engleskoj more izbacilo 40.000 mrtvih rakova i drugih morskih životinja.
Stotine mrtvih ptica - kosova, crvendaća i čvoraka - pronadjene su u razmaku od nekoliko dana na ulicama dva grada u američkoj državi Kentaki, Mareju i Gilbertsvilu, izvestili su lokalni mediji.
Portparol nadležne službe u Kentakiju Mark Maračini rekao je da je analiza pokazala da ptice nisu bile bolesne, niti otrovane, i da bi uzrok njihovog uginuća moglo da bude hladno vreme.
Hladno vreme se smatra uzrokom uginuća miliona riba u zalivu Čizapik, u američkoj državi Merilend, kao i 40.000 rakova koji su pronadjeni na obalama Taneta u engleskom Kentu.
Obala je puna njihovih mrtvih tela, zajedno sa telima morskih zvezda, jastoga i sunđera. Ogromni pomori riba otkriveni su i u Brazilu i Novom Zelandu.
Misterija se nastavlja:
Na hiljade gugutki uginulo u Italiji
Faenza, 07.01.2011.
Stotine, a brojka će pretpostavlja se još rasti, mrtvih ptica pojavilo se u italijanskom gradu Faenza, u blizini fabrike hemijske industrije.
Gugutke su pale na ulice i visile su sa drveća, a kako izveštava GeaPress, svaka od njih zasada ima neobjašnjenu plavu mrlju u kljunu. Pretpostavlja se da je plava mrlja rezultat trovanja ili možda znak hipoksije, odnosno smrti nastale gušenjem.
Mrtve gugutke ležale su na ulici i visile sa drveća (Foto: Guliver/ThinkStock)
Veliki deo ptica još nije mrtav, nekoliko desetaka je primilo pomoć, no većina je njih ipak uginula. Ptičja trupla poslana su na testiranje i pretpostavlja se da će se rezultati čekati i do sedam dana.
Sve je počelo s hiljadama mrtvih ptica u Arkansasu da bi slične incidente uskoro zabeležili i u Louisiani, Kentuckyju i Švedskoj. Osim toga u Marylandu je uginulo više od dva miliona riba, a i pomor riba je zabeležen u Brazilu, Novom Zelandu i Arkansasu. Takođe, 40 hiljada mrtvih rakova isplivalo je na obalu Engleske.