Saopštenja

Udruženja Sloboda za životinje i Feniks, obeležili su svetski Dan zaštite oglednih životinja u subotu 27. aprila na Trgu Nikole Pašića u periodu od 12.00 do 14.00 sati.
Na Trgu su bili postavljeni info štandovi i izložen edukativni materijal, čime je dat doprinos u informisanju sugrađana da se u svetu godišnje u eksperimentima koristi oko 150 miliona kičmenjaka, od toga 12 miliona u Evropi. Tu spadaju ribe, vodozemci, gmizavci, ptice i sisari. Polovinu svih sisara čine miševi i pacovi, a drugu polovinu zečevi, kunići, zamorci psi, mačke, majmuni, konji, svinje itd. Većina životinja se uzgaja za eksperimente na posebnim farmama, ali se neke hvataju u divljini i transportuju do laboratorija.

Nedelja borbe protiv eksperimenata na zivotinjama 1b

Takođe želimo da podsetimo da je ovo godina istorijske pobede za životinje u Evropi u oblasti kozmetičke industrije. Dana 11. marta ove godine stupila je na snagu zabrana prodaje i uvoza proizvoda i njihovih sastojaka, kao i proizvoda za ličnu higijenu, koji su testirani na životinjama bilo gde u svetu. Evropska koalicija za zabranu eksperimenata na životinjama (European Coalition to End Animal Experiments, ECEAE), koja je osnovana 1990. godine, uspela je da posle 23 godine borbe zasluženo proslavi ovu pobedu – zabranu eksperimenata na životinjama u kozmetičkoj industriji
u Evropi.

Dan zaštite oglednih životinja (24. april) se obeležava od 1979. godine na inicijativu Međunarodne organizacije protiv bolnih eksperimenata na životinjama (The International Association Against Painful Experiments on Animals, IAAPEA). Udruženja za zaštitu životinja širom sveta taj dan obeležavaju akcijama i hepeninzima koji nas podsećaju koliko je životinja ubijeno, i koliko ih živi život u mukama zarad napretka nauke, našeg zdravlja i lepote.

U našoj zemlji zakonsku regulativu koja štiti ogledne životinje čine: Zakon o dobrobiti životinja (donet 2009), Pravilnik o dobrobiti oglednih životinja (donet 2010) i Evropska konvencija o zaštiti kičmenjaka koji se koriste u ogledne i druge naučne svrhe, koja je ratifikovana 2010. godine.

Šta svako od nas može učiniti:

- Informišite se o situaciji u oblasti zaštite oglednih životinja i pričajte o tome svima koje poznajete,
- Podržite kampanje za zabranu eksperimenata na životinjama,
- Budite donator akcija koje su usmerene na zabranu eksperimenata na životinjama,
- Kupujte proizvode koji nisu testirani na životinjama - Sredstva za ulepšavanje, za ličnu higijenu i sredstva za čišćenje kuće koja imaju znak Zeka koji skače, koji su cruelty free.
- Preuzmite Plakat i letak sa našeg sajta, odštampajte i delite, lepite i širite ovu akciju dalje! 

HVALA VAM ZA VAŠU PODRŠKU U IME ŽIVOTINJA!

 Zeka protiv eksperimenata logo 1b

Fotografije sa održane manifestacije:

Stand 1

Stand 2

Stand 3

Stand 4

Stand 5

Stand 6

Stand 7

Stand 8

Takođe, povodom Uskrsa lepljeni su plakati protiv uskršnjeg klanja životinja. 

Interesantno je da su reakcije prolaznika povodom lepljenja plakata uglavnom bile dobre, što je bilo iznenađujuće. Ipak postoje pozitivne promene. Komentarisali su da bi bilbordi bili delotvorniji.

Jedna Ruskinja je bila veoma oduševljena da tako nešto postoji u Srbiji jer je bila ubeđena da to ovde ne može zaživeti. Kaže da u Rusili postoji mnogo vegetarijanskih pravaca i dosta restorana sa vegetarijanskom hranom.
Rekla je ja da je ona vegetarijanka od malena; kada je videla kako se kolje kokoška, nije više mogla jesti meso. U kuću kod njih dolazio je jedan operski pevač iz Boljšoj teatra, Aleksandar, koji je takođe vegetarijanac. Pričao je kako je prestao jesti meso: kada je u lovu na zečeve video kako zečica, majka ubijenih zečića, plače. Od tada je prestao sa lovom i jedenjem mesa. To je takođe uticalo na nju kada je bila dete.
Upućena je da poseti sajt "Zdrave televizije" – da pogleda emisije na ruskom jeziku sa temama o vegetarijanstvu i zaštiti životinja.

Uskrs 1

Uskrs 3

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook