Pogledajte galeriju fotografija.
U četvrtak 31. jula 2008. godine, održan je protest aktiviskinja organizacije PETA i udruženja ''Sloboda za životinje''. Iz Pete, došle su Lorin (Lauren Bowey), i Lusia (Lucia Barber), iz Velike Britanije. Njih dve su protestvovale u bikinijima i tangama, sa slikom britanske zastave zalepljenom na njihovim zadnjicama i u kapama od veštačkog krzna sa znakom ''Zabranjeno krzno'' na engleskom jeziku. Ispred sebe su držale transparent sa natpisom ''Bare skin, not bear skin'' i ''Gola koža a ne medveđa koža''.
Pogledajte galeriju fotografija.
Interesovanje medija bilo je veoma veliko jer to je bio prvi ''goli'' protest u Srbiji. Bilo je više od 30 medija – televizijskih i radio stanica, uredništava dnevnih listova i magazina itd.
Pogledajte galeriju fotografija.
Pred ambasadu je izašao konzul Velike Britanije u Srbiji, Šon Moran, kome je predsednica udruženja ''Sloboda za životinje'' predala protestno pismo. Nakon toga, Lorin i Lusia su prišle konzulu i sa njim imale verbalni duel u šaljivom tonu, o čemu su izvestili neki od medija koji su to snimali.
Protest je trajao malo više od pola sata, bez ikakvih provokacija ili remećenja javnog reda i mira. Nakon toga, protestanti i mediji su se mirno razišli. Policajci su čak pred medijima komentarisali da je šteta što nema više ovakvih protesta, umesto onih u kojima stadaju ljudi i imovina.Protest je organizovan zbog toga što Britanska Kraljevska garda i Ministarstvo odbrane Velike Britanije plaćaju ubijanje kanadskih crnih medveda, pri čemu se od kože i krzna jednog medveda napravi jedna kapa a godišnje se za te svrhe ubije po 100 medveda. Broj medveda koji stradaju je još i veći jer ranjeni medvedi koji uspeju da pobegnu, umiru u šumi zbog gubitka krvi, gangrene, infekcije, dehidracije i gladi. Neki od medveda su majke i za njima ostaju mladunčad koja nisu u stanju da prežive bez majki koje su im potrebne tokom sedamnaest meseci odrastanja. Medvedi su inteligentne i veoma radoznale životinje koje bivaju upucane često sa više metaka pre nego što umru.
U srednjem veku koža i krzno poticali su od evropske populacije crnih medveda, a od kada su oni istrebljeni, uvoze se iz Kanade.
![]() |
![]() |
Francuske elitne trupe Kraljevske garde nosile su medveđe kape da više zastraše svoje neprijatelje. Nakon pobede nad francuskim trupama u bici kod Vaterloa 1815. godine, Britanci su prihvatili visoko uzdignute medveđe kape za svoje vojnike u ceremonijalnim prilikama i za čuvanje kraljevske rezidencije i Londonske kule. Tradicija ne podrazumeva surovost.Prema Ministarstvu odbrane Velike Britanije, potrebno je oko 100 novih kapa svake godine i za svaku kapu je potrebna koža jednog celog crnog medveda. Nedavno postavljena pitanja u parlamentu od strane vojne policije otkrila su da je Ministarstvo odbrane potrošilo preko 321.000 funti samo u poslednjih pet godina na kupovinu medveđih koža i podržavanje industrije krzna. Između 2001. i 2005. godine potrošeno je 150.000 funti na održavanje postojećih kapa, prema pismu dobijenom 19. aprila 2008. godine od Baronese En Tejlor (Ann Taylor), Ministarke za vojnu opremu i sredstva.
Približno dve stotine godina, Ministarstvo odbrane je vodilo rat protiv crnih medveda i za to vreme nije uradilo ništa da potraži zamenu od sintetičkih materijala. Upravo kada je PETA predstavila sintetičke materijale visokog kvaliteta – poreklom od vrhunskih imitacija krzna proizvedenih širom sveta po sopstvenim specifikacijama Ministarstva odbrane – MO je brzo dalo primedbe o veštačkom materijalu poput toga da mu “nedostaje života” i da “nije zdrav”.
Državni sekretar za odbranu, Des Braun (Des Browne), izjavio je u komunikaciji sa organizacijom PETA da Britanska Armija nije protivna promenama i da se ova stvar ozbiljno razmatra.
Mi takođe pozivamo javnost, domaću i stranu, za podršku jer to ima velikog uticaja u kampanjama poput ove.
Za više informacija, posetite sajt PETA za Evropu UnbearableCruelty.co.uk