Eksperimenti

szz logo naziv transparent2

Unesite svoju e-mail adresu ispod
i redovno pratite najnovije vesti:
Goluzdravi Pilici Naučnici su uzgojili kontroverzne piliće bez perja, za koje kažu da brže rastu. Ptice, proizvedene na Poljoprivrednom fakultetu Jevrejskog Univerziteta u Rahevotu, u Izraelu, neće morati da se čerupaju, i na taj način će pogoni za preradu živine moći da uštede struju.

Istraživač koji je odgovaran za njihov uzgoj iznosi sumnje da ovi pilići neće moći da se prilagode životu u zemljama sa hladnom klimom, ali kaže da će u toplim klimatskim uslovima oni mnogo bolje ''uspevati''.
pak, protivnici ovog poteza kažu da izmene ne doprinose životinjama, i da će im, u stvari, i onako kratke i mučne živote učiniti još težim.

''To je normalno pile osim činjenice da nema perje,'' kaže profesor Avigdor Kahaner.

Profesor Avigdor Kahaner, koji vodi čitav projekat, rekao je za BBC: ''Ovo nisu genetski modifikovani pilići oni potiču od prirodne rase čije karakteristike su poznate već 50 godina. Ja samo prenosim te osobine na brojler piliće koji brzo napreduju. To je normalno pile, osim činjenice da nema perje.''

On je rekao da su brojler pilići hranjeni intenzivnije da bi postigli brži rast, što je značilo da su takođe imali sklonost da proizvode mnogo telesne toplote; a to znači da su, naročito u toplijim zemljama, oni doživljavali ''užasne patnje''.

Ptice bez perja će biti mršavije, i verovatno brže napredovati, rekao je profesor, što će poboljšati kvalitet mesa i uštedeti proizvođačima mnogo novca. Izbacivanjem procesa čerupanja takođe će se smanjiti i zagađenje, jer se u industriji za preradu živine, kao nus proizvod, javlja i velika količina vode zagađene perjem i mastima.

Ipak, grupe za zaštitu životinja upozorile su na činjenicu da je perje veoma važno, jer pomaže ptici da se zaštiti od parazita, kao i da je veoma moguće da će pilići bez perja dobiti opekotine od sunca. Takođe, moguće je da petlovi neće biti sposobni za parenje.

Goluzdravi Pilici2 "Pilići su odvratni," kaže Džojs D’Silva iz organizacije Milost u Svetu Poljoprivrede."To je očigledan primer bolesne nauke, a objašnje-nje da će to biti poboljšanje za zemlje u razvoju je skaredno. Stvoriti životinju samo da bi se olakšalo industriji je bolesno. Pilići nikada ne bi "evoluirali" do ovakvog izgleda bez ljudskog uticaja, niti bi i jedno preživelo da je ovakvo rođeno prirodnim putem, pa kako onda ovo nije "inženjering"?"

Izvor: BBC News

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook