Informativni štand i performans sputanih aktivista 'krvavih lica'
Udruženje Prijatelji životinja u Srbiji upozorava na zakonske propuste i neetičnost domaćih kompanija.
Svake godine, 24. aprila širom sveta savesni ljudi govore u ime žrtava vivisekcije. Na Svetski dan zaštite životinja u laboratorijama javnost se podseća na patnje miliona pasa, mačaka, majmuna, kunića, riba, zamorčića, pacova i mnogih drugih životinjskih vrsta.
Prijatelji životinja će povodom nedavnog obeležavanja tog dana 15. maja 2010. godine na uglu ulica Zmaj Jovine i Modene u Novom Sadu postaviti informativni štand i održati performans u kojem će sputani aktivisti 'krvavih lica' prikazati test kožne nadražljivosti koji je samo jedan u nizu okrutnih i nepotrebnih eksperimenata na životinjama. Performans će početi u 12 sati.
Pozivajući građane da kupuju samo proizvode koji nisu testirani na životinjama, aktivisti udruženja Prijatelji životinja deliće, uz ostale edukativne materijale, i najnoviju 'crno-belu listu' s popisom kompanija koje svoje proizvode i njihove sastojke testiraju na životinjama, kao i onih koje su se opredelile za etičke metode.
Test kožne nadražljivosti jedan je od najčešćih testova u kojem se koncentrisana hemikalija nanosi na obrijanu kožu životinje pa se nekoliko dana prati reakcija. Rane su stravične, bol nepodnošljiv, a pritom se životinjama ne daju nikakva sredstva za ublažavanje bolova. Još jedan od okrutnih eksperimenata je takozvani Drejz test. Tokom ovog eksperimenta u oči životinje, najčešće belog kunića, ukapa se hemikalija u oči, bez anestetika. Zbog užasnog bola čuju se krici, a rezultat testa je krvarenje, oštećena rožnjaća i slepilo. Milioni životinja u laboratorijama truju se do smrti u takvim 'sigurnosnim testovima'. Pri istraživanju raznih bolesti životinje se hirurški sakate, oslepljuju, spaljuju, izgladnjuju, psihološki muče i u njih ubrizgavaju smrtonosni virusi.
Korišćenje životinja u eksperimentima ne daje verodostojne rezultate, a takođe je sporo i skupo. U Evropskom parlamentu traži se obustava eksperimenata na primatima jer su naši genetski najbliži srodnici, šimpanze, otporne na mnogobrojne bolesti koje su za ljudski rod razarajuće. Neke od tih bolesti su HIV/AIDS, hepatitis B i malarija. I pored toga, Zakonom o dobrobiti životinja Republike Srbije testiranja na životinjama nisu zabranjena.
Prijatelji životinja pozivaju građane da se informišu i izgrade jasan stav protiv eksperimenata na životinjama te da kupuju samo proizvode koji nisu testirani na životinjama. 'Bela lista', koja se može videti i na www.prijatelji-zivotinja.rs, sadrži popis kompanija koje ne testiraju svoje proizvode i njihove sastojke na životinjama već koriste savremene metode koje, osim što se ne ubijaju životinje, nude veću sigurnost za ljudsku upotrebu.
Detaljnije videti na sajtu udruženja "Prijatelji životinja u Srbiji".