Cirkusi

szz logo naziv transparent2

Unesite svoju e-mail adresu ispod
i redovno pratite najnovije vesti:

Seaworld Performance

 

Kit usmrtio svog trenera

T.Mitrović/Blic online | 25. 02. 2010. - 11:09h | Foto: AP, Reuters |

Kit ubica napao je i usmrtio svog trenera pred užasnutom publikom koja je sve to gledala, u akva-parku "Seaworld" u Orlandu, prenosi britanski "Telegraf".

Svedoci kažu da je kit ubica Tilikum, tj. Tili, odjednom iskočio iz bazena, zgrabio svog trenera Don Branšo oko struka i počeo da je "baca" unaokolo.

Međutim, iz kancelarije okružnog šerifa kažu da se Branšo pre nego što je tačka počela slučajno okliznula i pala u bazen, gde ju je kit napao i usmrtio. Hitna pomoć je odmah došla na lice mesta, ali nije uspela da oživi ženu. Posetioci su evakuisani a park je zatvoren.

Predsednik akva parka "Seaworld" u Orlandu, koji je deo velikog lanca u SAD, izjavio je da je istraga ovog incidenta u toku.

Portparol ovog akva parka iz San Diega kaže da su posle ovog incidenta sve zabavne tačke sa kitovima obustavljene.

Don Branšo (40) je bila jedan od vodećih trenera u akva parku u Orlandu, piše list "Orlando Sentinel". Odlučila je da se bavi tim poslom još kao devetogodišnja devojčica, kada je prvi put posetila "SeaWorld". U akva parku u Orlandu radila je 12 godina, a od toga 10 godina radeći sa kitovima.

"Ne možete ući u vodu ukoliko im ne verujete i ako oni ne veruju vama", govorila je Branšo, svesna opasnosti svog posla.

Prema rečima ovog lista, kit Tili je imao problematičnu prošlost. Tvrdi se da je kriv za davljenje jednog od trenera tokom izvođenja tačke 1991. godine. Takođe, sumnja se da je "umešan" i u incident iz 1999, kada je u njegovom bazenu pronađeno beživotno telo muškarca. Vlasti su tvrdile da se čovek, koji se verovatno ušunjao u akva-park i sakrio posle radnog vremena, najverovatnije udavio usled hipotermije, jer je temperatura vode bila oko 12 stepeni Celzijusa.

"Baš zbog njegove problematične prošlosti, ovaj kit je bio odvojen od ostalih kitova i zbog opasnosti trenerima nije bilo dozvoljeno da ulaze u njegov bazen", tvrdi bivši radnik akva-parku u Orlandu.

Ekspert za kitove-ubice Džene Man iz Džordžtauna objašnjava da je nemoguće odrediti da li je kit "ubilački raspoložen".

Originalna vest: Blic

 

Orka Reuters

 

Kit koji je ubio dreserku ostaje u akva parku

Tanjug | 26. 02. 2010. - 14:38h | Foto: AP |

Uprkos apela da puste u more ili ubiju kita ubicu odgovornog za smrt svoje dreserke, uprava akva parka na Floridi odlučila je da zadrži životinju, ali da suspenduje sve programe sa orkama dok ne bude odlučeno da li će se promeniti način rada sa ovim nemanima.

Dreseri u akvaparku "SeaWorld" u Orlandu na Floridi nastaviće da rade sa kitom ubicom Tilikumom koji je u sredu pred publikom usmrtio jednu njihovu koleginicu, ali će u način rada sa životinjom verovatno biti unete promene, saopštila je uprava parka.

Dok je sa platforme uz bazen mazila orku, životinja teška 5,5 tona iznenada je iskočila iz vode, zgrabila dreserku Don Branšo (40) za konjski rep i odvukla je u vodu pred očima prestravljenih gledalaca.

Tilikum je već umešan u dva smrtna slučaja, prenose strane agencije, navodeći da je 1991. godine njegova žrtva bio jedan kanadski dreser kog je sa druge dve orke odvukao u dubinu bazena.

Kako prenosi agencija AP, program sa kitovima ubicama obustavljen je na neodredjeno vreme u akva parkovima "Sea World" u Orlandu, San Antoniju i San Dijegu.

Park je saopštio da se tragični dogadjaj još uvek istražuje i da mnoge interesuje budućnost orke odgovorne za incident. Odgovorni u akva parku su takodje saopštili da nameravaju da nastave da rade sa pomenutom životinjom, ali da će način rada biti promenjen.

Čak Tompkins, zadužen za dresiranje u akva parkovima "SeaWorld" rekao je da će bezbednosne procedure biti podrobno razmotrene, ali da ne očekuje da program sa orkama pretrpi velike izmene.

Originalna vest: Blic

Orke   Ap

 

Biolozi kažu da su kitovi ubice neurotični u zarobljeništvu

Elizabeth Landau, CNN

Kitovi ubice ili orke su visoko socijalne životinje koje obično plivaju u grupama od 50 jedinki i prelaze velike razdaljine. Mužjaci mogu biti dugi i preko devet metara, teški do šest tona.

Ovi kitovi podležu stresu kada su odvojeni od pripadnika svoje vrste i kada su prinuđeni da plivaju u krugovima, zatvoreni u male bazene. Orke mogu lako da preplivaju i 100 nautičkih milja svakoga dana, i njihovo zarobljavanje u male bazene gde plivaju u krug, i odvojenost od
njihovih srodnika svakako utiče na njihov mozak i ponašanje.

Stručnjaci kažu da orke mogu biti opasne u zarobljeništvu zbog njihove ogromne veličine. U akvarijumima i akvaparkovima dešavaju se stvari koje nisu zabeležene u prirodi, gde slobodni kitovi i delfini ne povređuju ljude.

Treneri u akvaparku "Morski svet", gde je stradala Don Branšo, naučeni su da forsiraju dobro ponašanje kitova, i da ne reaguju na njihove loše postupke - tehnika koju je razvio psiholog B. F. Skiner, kaže dr Jeffrey Ventre.

Međutim, nemoguće je tačno pretpostaviti šta je podstaklo Tilikumov postupak. Tilikum je najveći u svojoj grupi i ima najmanje prostora za manevre u bazenu. Iako je "Morski svet" jedan od najboljih akvaparkova u svetu, on je loš za orke, posebno zato što je akustično mrtva zona, što je u potpunoj suprotnosti sa vibracijama i zvucima u okeanu.

Aktivisti organizacija za zaštitu životinja poput PETA-e (People for the Ethical Treatment of Animals), kažu da kitove ubice ne bi trebalo držati u akvarijumima. „To su veoma opasne životinje, i u zarobljeništvu su to tempirane bombe“, kaže Debbie Leahy, PETA-in direktorica odeljenja za zarobljene životinje za zabavu. „Te životinje postaju veoma depresivne i neurotične u zarobljeništvu, dok u prirodi izbegavaju kontakt sa ljudima.“

Međutim, Jim Borrowman, koji je sa kitovima radio 30 godina i sada predvodi posmatranje kitova kod Stubbs ostrva u Britanskoj Kolumbiji (Kanada), upozoraba da je teško pretpostaviti šta se može desiti ako bi se svi akvarijumski kitovi pustili na slobodu, posebno oni koji su rođeni u zarobljeništvu. Tilikum, koji je uhvaćen kod Islanda u osamdesetim godinama prošloga veka, mogao bi, na primer, prevrnuti čoveka u kajaku. Ventre dodaje da nije sigurno da će zarobljeni kitovi preživeti nakon puštanja na slobodu. Samo najiskusniji treneri ulaze u vodu sa kitovima u bazenima.

Uprkos svim merama predostrožnosti, i dalje neko treba da hrani Tilikuma, da ga leči ako je potrebno i da vrši ostale potrebne radnje. Tilikum je takođe i deo programa veštačkog osemenjavanja, što znači da neko od njega treba da uzima spermu.

Ventre kaže da je to deo neizbežnog rizika u radu sa životinjama poput orki, slonova, morževa ili čak kalifornijskih morskih lavova. Takvi događaji se dešavaju.

Originalna vest na engleskom: CNN

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook