![]() |
Kenguri imaju "ekološki" probavni trakt |
Naime, probavni trakt ovaca i krava proizvodi velike količine metana - gasa koji uništava atmosferu i ostavlja negativne posledice po prirodnu sredinu. Životinje ga izbacuju u atmosferu prilikom varenja hrane.
Međutim, ekonomista Garno je u novom izveštaju o posledicama globalnog otopljavanja naveo podatak da organizam kengura prilikom varenja uopšte ne proizvodi metan.
On je predvideo moguću promenu u navikama i farmera i potrošača mesa nakon eventualnog aktiviranja nacionalnog sistema kvota za emisije štetnih gasova u Australiji, koji bi, kako navodi, trebalo uvesti već 2010. godine.
U okviru tog sistema, vlasnici zemljišta, odnosno poljoprivrednici koji ga koriste, morali bi da kupuju dozvole za emitovanje štetnih gasova sa svojih imanja i plaćaju kazne ukoliko premaše propisane kvote zagađenja.
Nekada glavni izvor proteina
![]() |
Kengur je nacionalni simbol u Australiji |
"Čovek je u Australiji prisutan preko 60 hiljada godina; kenguri su uvek bili glavni izvor mesa za lokalno stanovništvo, i ponovo bi mogli da postanu veoma važni", kaže Garno za BBC.
U okviru studije o mogućoj zameni za meso ovaca i krava u lancu ishrane, on tvrdi da bi korišćenjem mesa kengura do 2020. godine broj krava mogao da se smanji za sedam, a ovaca za čak 36 miliona.
Hrana za kućne ljubimce
Istovremeno, navodi Garno, broj kengura bi tokom narednih 12 godina mogao da poraste sa 34 na 240 miliona.
![]() |
Goveda izbacuju velike količine metana prilikom varenja |
Njihov povećan broj bi nadomestio nedostatak govedine i jagnjetine u ishrani, a istovremeno bi bio profitabilniji i za poljoprivrednike - koji ne bi morali da državi plaćaju kazne ukoliko premaše propisane kvote za emisije štetnih gasova.
Kengurovo meso je popularno u mnogim zemljama, ali je u Australiji ta životinja nacionalni simbol, i njeno korišćenje u ishrani se doživljava kao vrlo kontroverzno. Crveno, mekano meso kengura koristi se uglavnom za proizvodnju hrane za kućne ljubimce.
Međutim, mnoge Australijance koji su ga nedavno po prvi put probali oduševio je ukus mesa kengura, navodi dopsinik BBC-ja.
Srodni članci (po ključnim rečima)

Ministar Oliver Dulić na Konferenciji o klimatskim promenama...
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić učestvovao je prošle nedelje na plenarnoj sednici Četrnaeste konferencije članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime u Poznanu, u Poljskoj. Obraćajući se prisutnima, ministar je istakao kako je svet na putu da dobije novi globalni sporazum o klimatskim promenama. Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić učestvovao je prošle nedelje na plenarnoj sednici Četrnaeste konferencije članica Okvirne ko...

Milion razloga zašto ne jesti meso kengura ili koristiti njihovu kožu...
Zamislite ovo. Noć, majka sa svojim lijepim mladim kengurom u prostranoj unutrašnjosti Australije. To je prizor star milione godina. Ono što je novo jeste buka terenskog vozila. Ona se okrene prema buci pa se zapanji pred reflektorom. Puška prasne i metak prodre u njezin vrat. Izudarani na smrt, gaženi, ili ostavljeni da umru od izgladnjivanja.Tako Australija postupa s 1,3 miliona mladih kengura svake godine nakonšto su njihove majke ubijene za meso ili kožu. Oni su nusproizvodi najveć...

Poskupljenje goriva i mere za smanjenje potrošnje...
16. jul 2008.Poskupljenje goriva - ko je kriv?Cena nafte na svetskom tržištu neprestano skače, što se i te kako oseća i kod nas. Poslednje poskupljenje donelo nam je cenu bezolovnog benzina od čak 110,70 dinara po litru. Cena sirove nafte se od 2003. godine upetostručila, a u proteklih godinu dana, uvećana je za 100%. Analitičari očekuju da bi do jula, barel mogao da dostigne i 150 dolara, te bi u tom slučaju, litar benzina kod nas iznosio oko 115 dinara! 16. jul 2008.Poskupljenje goriva - ko ...

Kapaciteti jedne klanice...
Iako su tehnološke mogućnosti znatno veće, dnevno se kolje oko 500 tovljenika i oko 50 junadi. Novi prerađivački kapaciteti bazirani na najsavremenijoj tehnologiji omogućavaju da svakodnevno iz ove klanice izađe 30 tona suhomesnatih proizvoda.
Po proceni Republičkog ministarstva za poljoprivredu, četiri srpske klanice kvalifikovale su se za izvoz mesa i mesnih prerađevina na tržište Evropske unije. Jedna od tih klanica, verovatno najmodernija u Vojvodini, što u proizvodnji, što u maloprodaji,...

Ptice umiru od hladnoće i gladi, potrebna im je pomoć!...
Ptice iz zaštićenih vrsta na Ušću, Velikom ratnom ostrvu i u ostalim delovima Beograda se smrzavaju i ne mogu da dođu do hrane, upozorili su studenti i profesori Biološkog fakulteta. Zbog sibirske zime reagovala je i Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede koja je 6.februara objavila "Instrukciju o zabrani lova za vreme trajanja vanredne situacije". Mere za zaštitu faune moraju biti uvek blagovremeno donete, jer fauna oseća, trpi i strada zbog nepovoljnih promena u prirodi, pre nego bilo koja ...
Komentari
RSS kanal za komentare na ovaj post