Vesti
Jeziva pogibija Branka Jovanovića povod za međusobne optužbe Vuka Bojovića, gradske uprave i preduzeća. – Mladić bio živ kada je dospeo u kavez sa medvedima.

Dvadesetdvogodišnji Branko Jovanović sa Karaburme, koji je tragično nastradao u beogradskom zoološkom vrtu u nedelju rano ujutro, bio je živ kada je
Smrtotkrilajavasluk

Mesto tragedije: kavez sa medvedima u beogradskom zoo vrtu (Foto L. Adrović)

u kavez sa tibetanskim medvedima, nezvanično saznaje „Politika” u Institutu za sudsku medicinu. U istražnom odeljenju Okružnog suda u Beogradu tvrde da „nema indicija da je mladić ubijen”. Obdukcija je završena juče oko 15 časova, a do zaključenja ovog broja, lekari Instituta za sudsku medicinu nisu završili obdukcioni nalaz na osnovu kojeg će biti poznat tačan uzrok Jovanovićeve smrti.
Ipak, ostalo je nerazjašnjeno kako je nesrećni Jovanović upao u kavez: da li je pao, gurnut, ili je sam skočio, zatim, kako to da je njegova pocepana odeća pronađena u suprotnom delu kaveza od njegovog nagog i raskomadanog tela, pa i otkud mladiću tri telefona kada njegovi drugovi tvrde da je imao samo jedan. Nadležni još nemaju odgovore na ova pitanja, a dok policija traga za činjenicama, uveliko traje ogorčeno prebacivanje odgovornosti između gradske uprave i Vuka Bojovića, direktora Zoološkog vrta. Nije tajna da već godinama postoji ogromna netrpeljivost, koja se graniči sa otvorenom mržnjom, između gradskih funkcionera i prvog čoveka beogradskog zoo vrta. Zbog toga između njih nema saradnje, što čak i u ovim tragičnim okolnostima potvrđuju obe strane. Jeziva smrt Branka Jovanovića pokazuje da Beograd mora naći način da odgovorni u gradu i u važnim gradskim ustanovama svoje poslove obavljaju u interesu građana a ne da se svađaju na njihovu štetu.

U javnosti se polemiše o krivici zoo vrta i organizatora „Bir festa”, pa su juče razmenjene međusobne optužbe između Vuka Bojovića, direktora vrta i gradskih zvaničnika.

Članovi Jovanovićeve porodice su potvrdili da je Jovanović bio posetilac festivala piva. Pored Jovanovićevog tela, potvrđuju istražni organi, pronađena su dva mobilna telefona, a treći na zidu bedema iznad kaveza. Istražni sudija je naložio policiji da utvrdi čiji su to mobilni aparati i brojevi.

Jovanović je bio obučen kada je pao u kavez, tvrde u sudu. Imao je crne „najk” patike, a njegova majica pronađena u blizini tela bila je pokidana. Pored garderobe pronađene su saobraćajna dozvola i službena propusnica „Pošte” pa se pretpostavljalo da je Jovanović bio radnik „Pošte”, ali njegov otac kaže da mu je sin bio zaposlen u štampariji.

U toku su i toksikološke analize koje će pokazati da li je mladić možda bio pod uticajem alkohola ili narkotika.
– Jedan mladi život je nažalost ugašen, iz kojih razloga ne znamo. Beogradska tvrđava je naša crna tačka, jer ne smemo da diramo Kalemegdan spomenik kulture. Svake večeri unutar vrta imamo po jednog čuvara i pse, koji su veoma opasni. Nesrećni mladić je prošao dva kruga obezbeđenja, kalemegdanske tvrđave i „Bir festa”. Takvi događaji ne bi smeli da budu organizovani na Kalemegdanu, jer uznemiravaju životinje. Ne kažem da je Jovanović bio pijan i drogiran, ali ljudi na festu su mahom alkoholisani, drogirani i policija ima velikih problema sa njima. Zoološki vrt je vrsta sajma i izložbe, a posetioci ne smeju da dodiruju i uznemiravaju životinje. Ustanoviće se ko je odgovaran. To se desilo iza naših leđa, mi ne smemo da pređemo tamo na Kališ – kategoričan je bio Bojović.

Bojović je juče potvrdio okupljenim novinarima da nije razgovarao sa organizatorima „Bir festa” i da nije tražio od njih dodatno obezbeđenje tvrđave i vrta. On je to objasnio rečima da grad ne želi da odgovori na njegove zahteve, pa je on prestao i da ih upućuje i dodao da očekuje da će se ponovo pokrenuti pitanje preseljenja vrta, ali da će on istrajati u nameri da zadrži vrt na Kalemegdanu.

Bojović je potvrdio da je u beogradskom vrtu već bilo nekoliko životinja sa „mrljama u biografiji”.
– Slonica je ubila hranioca u Holandiji pre nego što je stigla kod nas. Imali smo nilskog konja koji je takođe usmrtio svog čuvara. Tibetanske medvede smo dobili na poklon na Bliskom istoku. To se dešava i u najbolje čuvanim vrtovima, kao u Beču najstarijem vrtu u svetu, gde se sve elektronski nadgleda i upravlja, jaguar je najpre ubio hraniteljku, a zatim napao direktora i ozbiljno ga povredio. Pre mog dolaska u vrt, krajem sedamdesetih godina, čovek je pred policijskom poterom skočio u ambis sa Kalemegdanske terase direktno na medveda. Medved je sutradan uginuo, a begunac je prošao sa povredama noge. Iz vrta mi je bežao jaguar kad sam tek došao za upravnika, a najpoznatije je spektakularno bekstvo majmuna „Samija”.
Beogradski zoološki vrt otvoren je 1936. godine, a osnovao ga je Vlada Ilić, tadašnji gradonačelnik.
Daliborka Mučibabić
Dragana Jokić
-----------------------------------------------------------

Šta kažu odgovorni

Bojović: Je l’ da ogradimo planetu?
Na pitanje novinara koji su juče zaposeli vrt, zašto na zidu iznad kaveza sa medvedima ne postoje rešetke, Bojović je odgovorio: „Postavljate glupa pitanja, je l’ treba da ogradimo planetu”?
Zašto ograde, kakve ograde, ni ograda ne može da spreči nekog ko hoće da uskače u kavez sa zverima?  Za 32 godine nije bilo incidenta, nigde u svetu kavezi nisu pokriveni odozgo, i kod geparda i lavova bi moglo da se upadne. Nijedan kavez sa medvedima nema rešetke – kazao je Bojović.
Gradska uprava: Bojović iznad zakona i struke
Povodom tragedije na Beogradskoj tvrđavi saopštenjem se juče oglasila Gradska uprava, koja je žestoko napala Bojovića.
„Potpuno je neverovatno da direktor zoološkog vrta Vuk Bojović ovu tragediju koristi za neutemeljene napade na gradsku vlast, Zavod za zaštitu spomenika kulture, posetioce, mlade koji posećuju manifestacije na tvrđavi, dakle, na sve, osim što nijednom ni ovim povodom ne postavlja pitanje sopstvene odgovornosti. Pitanja definitivno moraju da se postave:

Da li Vuk Bojović i dalje, zahvaljujući medijskoj podršci, može da bude „država” za sebe? Ni sa kim iz nadležnih institucija ne želi da razgovora. Ni stručne organizacije koje se bave zaštitom životinja, ni veterinarske službe, nisu dovoljno kompetentne da ocenjuju njegov rad.
Da li je iko znao da on u zoo-vrtu drži životinje ubice? Da li su njegovi aranžmani sa ljudima koji su mu ustupali ili prodavali životinje koje su pre toga ubijale, poznati bilo kom drugom osim njemu?
Da li je moguće da direktor zoo-vrta, koji na svako pominjanje mogućnosti da se deo zoo-vrta, upravo sa opasnim životinjama, iseli iz centra grada, reaguje psovkama, lažima, napadima? Da li sa Beogradske tvrđave treba proterati manifestacije, posetioce, zatvoriti tvrđavu i držati otvoren samo zoo-vrt?
Grad Beograd je poslednjih godina uložio stotine miliona u Beogradsku tvrđavu. Kako je moguće da ne ulaže ništa u zoo-vrt?
Moguće je, jer Vuk Bojović ne želi ni sa kim da razgovara, ne dozvoljava ulazak stručnjacima Zavoda za zaštitu spomenika, predstavnicima grada, nikome.
Vuk Bojović laže kada kaže da se bilo kome obraćao za pomoć oko zoo-vrta. Vuk Bojović nikome ne polaže račune, a moraće. Šta je radilo obezbeđenje zoo-vrta, ako već znaju da se na spoljnim bedemima okupljaju posetioci i da su za vreme velikih manifestacija životinje uznemirene? Zašto su u takvim kavezima koji su najdostupniji smeštene upravo životinje ubice?
Da li je Vuk Bojović iznad zakona, struke, interesa grada, interesa građana? Najsigurniji način da se tragedije izbegnu jeste preseljenje zoo-vrta na drugu lokaciju, a na postojećoj zadržavanje samo dela sitnih životinja, ili već onih kojima ne smeta toliko da žive u centru grada, stoji između ostalog, u saopštenju.

Tvrđava: Učvrstili smo zidine

Ljiljana Obradović, direktorka JP „Beogradska tvrđava” objasnila je da prostor na Beogradskoj tvrđavi sa kojeg je mladić pao nije u nadležnosti ovog preduzeća.
– Parcela na kojoj se nalazi zoološki vrt nikada nije bila poverena na upravljanje našem preduzeću. Neprimereno je da se u okviru jednog kulturnog dobra kao što je tvrđava nalazi zoo-vrt. Mi više od dve i po godine revitalizujemo prostor Beogradske tvrđave. Učvrstili smo zidine i skrećemo pažnju da trošnost bedema koji zbog starosti mogu biti opasno mesto za posetioce. Odgovornost ne može biti prebačena na JP „Beogradska tvrđava” – rekla je Ljiljana Obradović.

Bir fest: Nema veze sa pivom

Dejan Grastić, zadužen za odnose sa javnošću minulog „Bir festa”, kaže da organizatori tog događaja ne mogu da budu odgovorni za nesreću koja se dogodila prekjuče, kada su mladića rastrgli medvedi u Zoološkom vrtu.
Taj tragičan događaj nema veze sa festivalom piva, jer mi možemo da budemo odgovorni samo za ono što se dešava unutar prostora u Donjem gradu, a on se nalazi daleko od zoološkog vrta. Obezbeđenje na „Bir festu” je, kao i policija, odlično radilo svoj posao. Bilo je manjih incidenata i sukoba, ali to se može očekivati na događaju koji okupi 600.000 ljudi. Ponekad je dovoljan jedan čovek da pokvari neki lep događaj. Ove godine smo maksimalno ogradili festivalski prostor. U krajnjem slučaju, imamo dozvolu da brinemo isključivo o njemu – kaže Grastić.
B. H.

 

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook