Vesti

Hitna pomoć za kućne ljubimce - 3.000 dinara

Autor: M. Leskovac 19.01.2012.

Beogradski psi i mačke od danas mogu da se leče po evropskim standardima. Specijalna Hitna pomoć koja će zbrinjavati povređene vlasničke i napuštene pse i mačke, počela je da patrolira beogradskim ulicama. Svako ko ugleda povređenu životinju, o tome može da obavesti ovu službu na telefon 062/80-90-333 od osam do 16 sati.

Hitna Pomoc Za Zivotinje 1
Prvi pacijent Hitne pomoći

Služba raspolaže jednim vozilom hitne pomoći i ambulantom sa salom za hitne intervencije i postoperativnim blokom. Lečenje napuštenih pasa i mačaka finansiraće se iz budžeta „Veterine Beograd”, dok će vlasnici za svoje ljubimce plaćati jedinstvenu cenu od 3.000 dinara u koju je uključen prevoz životinje vozilom Hitne pomoći, pregled i lečenje.

- U početku će Hitna pomoć raditi od osam do 16 sati, a ako se pokaže potrebnim, produžićemo ga za još nekoliko sati. Prelomi, udarci i ostale teže povrede nastale usled saobraćajnih nesreća i napada, saniraće se hirurškim intervencijama, dok će lakše povrede moći da se obrade i na licu mesta. U vozilu Hitne pomoći za životinje na teren će ići jedan veterinar, dok će u hirurškoj sali raditi i drugi lekari - kažu u "Veterini Beograd".
Svi veterinari pripadaju kadru „Veterine Beograd” tako da nije bilo zapošljavanja novih radnika, napominju u ovoj ustanovi.

Koliko je rad Hitne pomoći za životinje potreban, svedoče podaci iz decembra, kada su sa ulica sklonjena čak 683 životinjska leša. Ne prođe ni mesec dana, a da sugrađani ne prijave trovanje, mučenje i sakaćenje pasa i mačaka u komšiluku. Rad Hitne pomoći značiće bržu rekaciju veterinara i veće šanse za spašavanje povređenih četvoronožaca.

Originalna vest: 24 sata

**********************

Beograd: Otvorena Hitna pomoć za životinje

I. D. LABOVIĆ | 19. januar 2012.

Sedište Hitne pomoći za kuce i mace nalazi se u okviru ambulante za male životinje VU "Veterina Beograd". Čine je operaciona sala, rendgen prostorija, EKG, ultrazvuk, elektroskalpel...

U BEOGRADU je u četvrtak otvorena služba Hitne pomoći za životinje, a vlasnici i slučajni prolaznici koji ugledaju povređenog psa ili mačku mogu da pozovu veterinare na broj telefona 062/80-90-333. Oni će se novim vozilom Hitne pomoći dovesti do povređene životinje, gde će se lakše povrede sanirati na licu mesta, a u slučaju težih - životinje voziti u ambulantu. Hitna pomoć će u početku raditi od osam do 16 časova, a u skladu sa potrebama i obimom posla, biće uvedena i celodnevna dežurstva.

Sedište Hitne pomoći za kuce i mace nalazi se u okviru ambulante za male životinje VU "Veterina Beograd" i poseduje potpuno nov i uređen preoperativni blok, operacionu salu, čekaonicu, ambulantu, rendgen prostoriju, mračnu komoru za razvijanje snimaka, sobu za hitne intervencije, kao i postoperativni blok gde će životinje biti do oporavka.

- Drago mi je da smo ispunili obećanje koje smo dali sugrađanima - rekao je Bratislav Stanković, direktor VU "Veterina Beograd". - Hitna pomoć je organizovana po principima najboljih svetskih organizacija. Ova služba pre svega je namenjena za pomoć napuštenim životinjama, ali i vlasnicima čiji su kućni ljubimci doživeli neku nesreću. U toku sledeće nedelje izaći će tačan cenovnik, ali mogu da kažem da će ih kompletna usluga, koja podrazumeva i izlazak na teren, koštati oko 3.000 dinara.

Troškovi lečenja napuštenih životinja finansiraće se iz budžeta Veterinarske ustanove, a služba Hitne pomoći na raspolaganju ima i ultrazvučni aparat, EKG, sterilizator, elektro skalpel, videoskop kao i svu ostalu najsavremeniju opremu za dijagnostikovanje i lečenje životinja.

VIŠE NOVCA I ZA OBDUKCIJE

OVE godine namenjeno je više novca za obdukcije i toksikološke preglede, što će umnogome pomoći u otkrivanju namernog trovanja pasa.
- U toku prošle godine policija nam je uputila 10 zahteva za obdukciju zbog sumnje da su životinje otrovane i nakon analiza utvrđeno je da je to zaista i tačno - rekao je Bratislav Stanković, direktor "Veterine".

LEPO ZA ŽIVOTINjE I GAZDE

U AMBULANTI smo zatekli Branku Bojanić koja je na pregled dovela svoju petogodišnju kuju Besi. - Danas vadimo krv jer se pripremamo za sterilizaciju - objašnjava Branka. - Ambulanta izgleda odlično, sve je lepo i novo i sigurno ću nastaviti da dolazim ovde, kao što to činim od kada je Besi bila štene. Od danas mogu da pozovem veterinare kada vidim povređenu lutalicu.

Originalna vest: Večernje novosti

***************************

Starija vest:

Hitna pomoć za pse i mačke na ulicama do kraja meseca

Tanjug | 10. 01. 2012.

Beogradska hitna pomoć za pse i mačke počeće da radi u drugoj polovini januara, a izlaziće na teren da bi pomogla kako vlasničkim tako i napuštenim životinjama.

U toku je opremanje ambulante koja se nalazi pri ambulanti za male životnje Veterinarske ustanove “Veterine Beograd”, a sadržaće salu za hitne intervencije i postoperativni blok, navedeno je u odgovoru Sekretarijata za komunalne i stambene poslove dostavljenom Tanjugu.
Vozilo za Hitnu pomoć za životinje je već spremno, a izlaziće na teren po pozivu javnih službi i građana u slučajevima namernog ili slučajnog povređivanja napuštenih i vlasničkih životinja, kojima je potrebna hitna intervencija.

Pomoć napuštenim životinjama finansiraće se iz budžeta “Veterine Beograd”, dok će za vlasničke pse i mačke biti formiram cenovnik usluga.

Nakon hitne pomoći, na beogradskim ulicama bi, po ugledu na svetske metropole, trebalo da se nađe i “Policija za životinje”.
- Grad će učiniti sve da se u narednom periodu uspostavi policija za životinje - najavio je nedavno sekretar za komunalne i stambene poslove Predrag Petrović.  

Što se tiče odnosa prema kućnim ljubimcima, grad je učinio još jedan korak napred, kada je dozvolio da se mali i psi i mačke, u pratnji vlasnika, voze u javnom gradskom prevozu.

Vlasnici malih pasa, visokih do 40 santimetra i mačaka, mogu da uvode svoje ljubimce u vozila javnog prevoza, ali samo u periodu od 9 do 13 sati i od 18 časova do ponoći. 

Te novine propisane su izmenama odluke o javnom linijskom prevozu, u kojoj se navodi i da životinje mogu da se uvode u prevoz samo u odgovarajućim kutijama, sanducima i kavezima za transport.

Transporteri moraju da bude sigurno zatvoreni rajsferšulsom, bravicom ili katancem, tako da životinja ne može da provuče njušku ili šapu, ali ni da pobegne.

Originalna vest: Blic

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook