Lov i Ribolov

szz logo naziv transparent2

Unesite svoju e-mail adresu ispod
i redovno pratite najnovije vesti:

 

Prvog avgusta je otpočela još jedna sezona srama, koja se u pravnim aktima vodi kao sezona lova na ptice. Prenosimo tekst Sofije Pualić-Špero iz Blica: Rat lovaca i ekologa kod Bačke Topole

EKOLOZIMA PRETE, PREPELICE UBIJAJU

Bačka Topola - Nakon što su otkrili zabranjene vabilice za prepelice, ekolozima društava „Hrast“ iz Krivaje i „Arkus“ iz Bačke Topole nepoznate osobe sa lovačkim puškama ulaze u kuće ili prete telefonom tražeći da im se vrati „oprema za lov“. U lovištima Bačke Topole, Stare Moravice, Bajše, Tomislavaca i Malog Iđoša ekolozi su pronašli i uklonili više vabilica i tako se teško zamerili „lovcima“.

gugutka okrznuta sacmom
Gugutka okrznuta sačmom

Sami meštani koje „lovci“ unajmljuju da čuvaju vabilice za noć dobijaju 10 evra, čerupanje i čišćenje ubijenih prepelica se plaća 30 dinara po komadu, lovačka društva dobijaju dva evra po odstreljenoj prepelici, a naoružane ekipe koje su unajmili stranci, po pozivu čuvara vabilica izlaze na teren i jure ekologe.

Italijanski, slovački, nemački i mađarski lovci, u ranim jutarnjim satima, uz jeku zabranjenih vabilica koje imitiraju zvuk jata, mame prepelice u preletu, nemilosrdno ih tamaneći u stostruko većem broju nego što je dozvoljeno odlukom Ministarstva za poljoprivredu i šumarstvo. Bačka Topola je dobila pravo na odstrel po 1.000 komada prepelica, gugutki i afričkih grlica za ovu godinu. Udruženje svih lovačkih društava „Panonija“ obavestilo je pismenim putem sva lovačka društva opštine o ovoj odluci, ali nju niko ne poštuje, tvrde ekolozi, koji su o svemu obavestili i Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine.

Vabilica CD snimak
Vabilica (tj. CD plejer sa snimkom glasanja prepelice, akumulator i zvučnici)

- Vabilice rade od ponoći do jutra, a nad lovištima na poljanama od tri do sedam ujutro prašte puške kao da je pravi rat - opisuje Đuro Vavroš, predsednik eko-društva „Hrast“ iz Krivaje kod Bačke Topole, koji je zbog zaštite ptica skoro stradao, a svakodnevno dobija pretnje.

- U petak ujutro, oko tri sata, na mene i ekipu mladih ekologa zajurio se džip proletevši 20 centimetara od moje leve noge. Bacili smo se u strnjiku i kada je on prošao odjurili u kukuruze odakle smo zvali policiju koja je sa dvoja kola brzo došla, napravila zapisnik i prema našim saznanjima na tragu je siledžijama koje su htele da nas uplaše kako ne bismo otkrivali vabilice. Za mene se ne bojim, ali se bojim da će deca ekolozi stradati - kaže Vavroš kome je policija obećala da će pružiti asistenciju kada budu ponovo u potrazi za vabilicama.

Pre ovog incidenta, u Tomislavcima su ekolozi pronašli jednu vabilicu i odneli je kući dok ne dođe republički inspektor za šumarstvo i lovstvo.

- Četiri naoružane nepoznate osobe su došle u kuću preteći puškama da im vratim vabilicu što sam pod prisilom i učinio, a slučaj prijavio policiji. Uspeli smo u toku jedne noći da pronađemo tri vabilice na lovištu između Bačke Topole i Malog Iđoša, iza kafane „Miloš“, koje smo predali opštinskoj inspektorki za zaštitu životne sredine bojeći se da ih zadržimo u kući do dolaska republičkog inspektora za šumarstvo i lovstvo - rekao je Vavroš.

Prdavac Crex crex
ZAŠTIĆENI i globalno ugroženi prdavac Crex crex koji bira slična staništa kao prepelica i često biva žrtvom trigger happy turista

Lov na prepelice zabranjen u EU

U Evropskoj uniji je zabranjen lov prepelica. U našim lovištima domaći lovci imaju pravo lova sredom i nedeljom, stranci svakog dana. Gde završavaju stotine prepelica, niko ne zna.
- Pošto se ovde čiste, deo ptica se odmah priprema za hranu lovcima, dok najveći broj nestaje u nepoznatom pravcu - tvrde meštani opštine Bačka Topola.

Više o istorijatu krivolova na ptice u Srbiji pročitajte na strani http://www.ptica.org/novosti/arhiva3.htm u tekstu povodom proslave 110 godina Lovačkog saveza Srbije i, malo niže, u otvorenom pismu tadašnjoj potpredsednici Vlade Ivani Dulić-Marković i ministru poljoprivrede Goranu Živkovu.

Trendovi populacija najugroženijih lovnih ptica u Srbiji:

 Srpski naziv vrste  Naučni naziv vrste  Trend populacije u Srbiji 1990-2002 (*)
 Kamenjarka  Alectoris graeca  opadanje 25%
 Jarebica  Perdix perdix  opadanje 25%
 Prepelica  Coturnix coturnix  opadanje 20%
 Barska šljuka/bekasina  Gallinago gallinago  svega 20-35 parova!
 Grlica  Streptopelia turtur  opadanje 20%


 * Puzović, S., Simić, D., Saveljić, D., Gergelj, J., Tucakov, M., Stojnić, N., Hulo, I., Ham, I., Vizi, O., Šćiban, M., Ružić, M., Vučanović, M. & Jovanović, T. (2003). Ptice Srbije i Crne Gore – veličine gnezdilišnih populacija i trendovi: 1990-2002. Birds of Serbia and Montenegro – breeding population estimates and trends: 1990-2002. Ciconia, Vol. 12: 35-120.

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

All articles in category

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook