Farme i Klanice

szz logo naziv transparent2

Unesite svoju e-mail adresu ispod
i redovno pratite najnovije vesti:

 

klanje

 Predlog novog zakona o zaštiti životinja koji pooštrava pravila klanja te propisuje da životinja mora biti omamljena pre usmrćivanja, osim pri obrednom klanju kad je dopušteno zarezati vratne žile pa je tek onda omamiti, izazvali su podeljene reakcije. Dok zaštitnici životinja upozoravaju kako će životinje ostavljene da iskrvare do smrti i dalje patiti, verske zajednice, muslimani i Jevreji, čiji zakoni nalažu takve načine klanja, izuzetak smatraju nužnim radi poštovanja verskih običaja.
                 
                    Stroge kazne

Predsednik Melihata Šćevko ef. Omerbašić ističe da je po muslimanskim zakonima dopušteno humano omamiti životinju, ali ne tako da se ona "trajno ošteti". U klanicama s halal sertifikatom upotrebljava se plinsko omamljivanje objasnio je Šćevko Omerbašić. On podržava i pooštravanje kazni za nepoštovanje zakona, posebno za neovlašćeno klanje, koje su između 15 i 50.000 kuna, pa kao pozitivan primer navodi otvaranje prve halal mesnice u Zagrebu. Ovako će se suzbiti da neki vernici u potrebi sami kolju životinje ističe Omerbašić. U Jevrejskoj opštini ističu da pri košer klanju "životinja ne trpi".
                 
                   Kompromisno rešenje

Zakonodavac mora napraviti ustupke verskim zajednicama. Slično je i u drugim državama kazao je rabin Zvie Eliezar Alonia. S takvim se stavovima ne slažu u Udruzenju Prijatelja životinja. Iako su učestvovali u pripremi zakona, njihovi predlozi o strožim uslovima klanja nisu prihvaćeni. 

Zbog jakog pritiska vjerskih zajednica takve se zabrane teško ostvaruju. Ovakav je zakon kompromisno rešenje smatra predsjednik udruženja Luka Oman. 

Autor: Sandra Veljkovic         

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook