Ovde možete pročitati kakav je stvarni život životinja na farmama, i kakva ih sudbina očekuje na klanicama...
Zakon o doborbiti životinja donet je 2009. godine. Profesorka Veterinarskog fakulteta, doktorka Ivana Lazić, istakla je njegov značaj kako u pogledu EU integracija tako i povećanju izvoza u EU. U istraživanju je većina farmera odgovorila da nije zainteresovana za obogaćenje uslova životinja, što ukazuje na njihovu neobaveštenost u tom pitanju.
Dejan T. (35) iz Dragovca kod Bojnika pritvoren je na 48 sati nakon što je u njegovom dvorištu otkrivena nelegalna klanica, u kojoj je, osim mesa za roštilj i kobasica, pravio i sladoled! Inspektori su u pomoćnim objektima pored kuće Dejanovih roditelja pronašli nekoliko tovljenih bikova, 600 kilograma mesa bez žiga i porekla, koje nije čuvano na propisan način. Zanimljivo je i da su u istom objektu zatečeni i oprema i sastojci za proizvodnju i pakovanje sladoleda! Inspektori, koji su posle dojave u klanicu u Dragovcu upali preksinoć oko 23.30 sati, kažu da su bili šokirani prljavštinom koju su zatekli.
Mnogobrojne organizacije i društva za zaštitu faune ponovo upozoravaju da se u Srbiji na žalost ne poštuje Zakon o dobrobiti životinja. Taj zakon nalaže svakom građaninu da spreči i prijavi resornom ministarstvu sve oblike zlostavljanja životinja, a u žiži najnovije kampanje ovih udruženja našli su se – gurmanluci.
Pešter -- U prethodna dva dana na Pešterskoj visoravni izvršena je eutanazija hiljadu ovaca, koje su vlasnici doveli iz BiH na ispašu, zbog epidemije bruceloze.
Mesec dana nakon štrajka upozorenja, radnici PIK Zemuna potpuno su obustavili rad. Kako kažu, na radna mesta se neće vraćati sve dok se ne nađe način da im se isplate plate i uplate doprinosi. Pomoć očekuju od države, ali i grada Beograda, uzdajući se u stav gradonačelnika Beograda da bi bilo dobro da taj kombinat pređe u ruke grada.
U Agenciji za privatizaciju kažu da je taj postupak u toku, dok u Upravi za veterinu najavljuju kazne zbog zlostavljanja životinja.
Bolno mukanje gladnih i nepomuženih krava odjekuju farmom Poljoprivredno industrijskog kombinata Zemun. 128 radnika tog kombinata odlučilo je da ne radi ništa, pa ni da hrani i muze krave, sve do ispunjenja zahteva.
Zašto su masovni uzgoji domaćih životinja toliko opasni? Na savremenim farmama, na malom prostoru nalazi se veliki broj životinja. One ceo svoj kratki život provedu bez svežeg vazduha a često i bez prirodne svetlosti, u sopstvenim izlučevinama koje su idealna podloga za razvoj mikroorganizama i parazita, hranjene veštačkom hranom i kljukane antibioticima i hormonima da što pre porastu i da daju što više potomaka, mesa, mleka i jaja. Sve ovo veoma oslabljuje imunitet, a neprirodni uslovi života sa prenaseljenim malim prostorom, idealne su okolnosti za pojavu i širenje svih vrsta bolesti.