9. oktobar 2008. | 11:38 |
Izvor: FoNet
Ženeva -- Međunarodna grupa naučnika saopštila je da je najmanje četvrtina svih vrsta sisara u svetu u opasnosti od izumiranja.
Izveštaj organizacije Međunarodni savez za očuvanje prirode, sa sedištem u Švajcarskoj, opisao je sumornu sliku stanja u kome se nalaze sisari u svetu.
Više od 1700 naučnika iz 130 zemalja pet godina je prikupljalo podatke za svoj izveštaj u kome se kaže da broj sisara u svetu naglo opada. Predstavnik Međunarodnog saveza za očuvanje prirode Kreg Hilton Tejlor upozorava da je potrebno hitno preduzeti akciju.
"Ponovo smo procenili stanje svih sisara u svetu – gotovo pet i po hiljada vrsta. Studija je pokazala da ih je gotovo četvrtina već izumrla ili im preti izumiranje u bliskoj budućnosti. To je vrlo zabrinjavajuća situacija zbog koje moramo hitno nešto da preduzmemo", kaže Tejlor.
Naučnici ističu da su krupni sisari najosetljiviji. Prema njihovom izveštaju, gotovo 80 odsto primata u južnoj i jugoistočnoj Aziji suočeno je s nestankom.
Nekim delovima Vijetnama i Kambodže preti ono što naučnici nazivaju "sindromom prazne šume," jer neke vrste majmuna nestaju iz područja u kojima su nekada bile rasprostranjene.
Među druge najugroženije vrste sisara ubrajaju se australijski torbar poznat kao "tasmanijski đavo" i kaspijska foka.
Tasmanski đavo, ugrožena vrsta. Tasmanski tigar, srodnik vuka, izumro je tj. ljudi su ga istrebili još u devetnaestom veku i postoji par retkih snimaka dok su još bili živi poslednji primerci u zoo vrtu.
Naučnici ukazuju da se uništavanje prirodnih staništa odvija širom tropskog pojasa, i u to ubrajaju uništavanje šuma u Aziji, Africi, Srednjoj i Južnoj Americi.
Istovremeno, globalno zagrevanje ugrožava polarne medvede i druge vrste sisara na Severnom polu. Kreg Hilton Tejlor smatra da su ti, sve veći problemi, najzad počeli da privlače pažnju.
"Svetski lideri su, usvajajući Konvenciju o biološkoj raznolikosti, postavili svetu cilj da se do 2010. godine uspori stopa izumiranja. To je vrlo ambiciozan cilj i za sada smo vrlo daleko od njega", konstatuje Tejlor.
Naučnici upozoravaju da među mračnim vestima o opstanku živih bića na planeti ipak postoji tračak nade - kao što su dokazi da projekti za zaštitu i očuvanje zaista pomažu opstanku nekih vrsta. Kao primer, navodi se podatak da se vidre puštene u divlje predele zapadnog dela SAD i Meksika ponovo razmnožavaju. Slično je učinjeno sa divljim konjima u Mongoliji devedesetih godina prošlog veka.
B92
Izuzetno ugrožen snežni leopard, kojih je, tako se procenjuje, u prirodi malo ostalo a i dalje stradaju zbog ljudi. I njih, kao i sibirske i ostale tigrove, love krivolovci i od njihovih organa i kostiju prave navodno lekovite preparate iz oblasti kineske medicine... Kineska medicina je dobra, ali i tu ima preparata koji nemaju nikakvo dejstvo i baziraju se na verovanjima, poput preparata od tela životinja.