Knjige koje Vam mogu poslužiti pri odlučivanju da postanete vegetarijanac-janka
„ U zlatno doba kad je voće bilo hrana niko nije trovao sebe krvavim mesom . Tada su ptice mogle slobodno da lete nebom, a zečevi da trče slobodno poljima. Ribe se nisu plašile mamaca jer su svugde vladali mir i spokoj.“
Ovidije
Svi koji su razmišljali da sa mesne ishrane pređu na bezmesnu našli su se u nedoumici kako će se hraniti? Da li će im vegeterijanska ishrana omogućiti unošenje svih potrebnih sastojaka za dobar razvoj organizma. Ovaj deo sajta omogućiće vam da saznate preko kojih knjiga, koje se mogu nabaviti kod nas, možete pronaći sve u vezi sa vegeterijanstvom.
Za početak preporučujem vam da pročitate knjigu „ISHRANA ZA NOVI MILENIJUM“ od Džona Robinsa. U njoj možete saznati sa koliko nehumanosti se odgajaju životinje namenjene ljudskoj ishrani i kakav (ne)život provode u odgajivačnicama. Koliko je mesna ishrana štetna po zdravlje, kao i koje bolesti nastaju zbog toga . Sve to upotpunjuju statistički podaci o zemljama koje su najvise ugrožene bolestima prouzrokovanim lošim načinom ishrane. Najzanimljivija je činjenica da se knjiga pojavila davne 1987. godine, što samo ukazuje na to koliko su stvari postale ozbiljene.
Među klasicima ovog tipa tu je i knjiga Ernseta Gintera "ŽIVETI BEZ BOLESTI”. Ovo klasično delo zdrave ishrane štampano je u bezbroj izdanja u svetu, a kod nas prvi put se pojavilo u knjižarama još osamdesetih godina prošlog veka. Ernst Ginter bio je među pionirima koji su prednosti vegetarijanske ishrane prvo primenjili na sebi, a potom svoja iskustva prene li drugima. Ipak, autor ove knjige bio je za korak ispred svih, jer nas on ustvari savetuje da je najzdravija ishrana ona sa presnom biljnom hranom. Primenjujući moto antičkog lekara Hipokrata: "Neka vaša hrana bude lek; Neka vaš lek bude hrana", Ginter nas uvodi u čudesni svet zdravlja pomoću brojnih recepata i korisnih primera iz dugogodišnje prakse stečene pri sopstvenom lečenju i lečenju drugih.U svom radu bavio se kako najtežim tako manje komplikovanim bolestima. U knjizi ćete moći pročitati mnoge činjenice koje će vam promeniti dosadašnji pogled na savremenu industriju hrane koja nas čini sitima, ali ne i zdravijima.
Za sve one koji bi probali neki vegeterijanski specijalitet i uverili se da sve to može biti itekako ukusno i bez mesa, preporučujem da pronađu neke od sledećih vegeterijanskih kuvara. U njima će te sem zanimljivih jela pronaći i zašto je vegeterijanska ishrana zdravija od na mesnu. To su sledeće knjige:
1.Dr Slavica Jergić, „Vegeterijanski kuvar“, Novi Sad, prvo izdanje 1992. godine;
2.Dr Nada Jokić Stefanović, "Vegeterijanski kuvar-u korak sa prirodom“, Beoknjiga, Beograd 2001.godine
3. Anita i Slađan Stanković, " Vegeterijanski kuvar-povratak zdravom načinu ishrane“, 1997.godina.