Prava životinja

szz logo naziv transparent2

Unesite svoju e-mail adresu ispod
i redovno pratite najnovije vesti:

HARAČ NA KUĆNE LJUBIMCE RAZBESNEO VLASNIKE PASA I MAČAKA, ALI I ČLANOVE DRUŠTVA ZA ZAŠTITU ŽIVOTINJA

Pasji porez

Poreza oslobođeni gušteri, zmije, vodozemci, pauci, ptice....
 
BEOGRAD - Psi i mačke lutalice ponovo će zauzeti ulice gradova u Srbiji, jer narod neće imati para da plati porez na njihovo držanje! Grad Beograd uveo je porez na kućne ljubimce, i to po 500 dinara godišnje za sterilisane pse i mačke i dvostruko više za nesterilisane.
 
Maja Andrijašević, šefica Odseka za dobrobit životinja pri Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede, kaže za Kurir da u Srbiji trenutno svog vlasnika ima 708.000 pasa i 36.000 mačaka.

- Što se tiče ostalih kućnih ljubimaca kao što su ptice, gušteri, zmije, pauci i druge egzotične životinje, mi ne znamo koliko ih ima, jer ne postoji propis na osnovu koga bi oni mogli da budu registrovani. Porez će se zasad plaćati samo na pse i mačke kućne ljubimce - kaže Andrijaševićeva.

- Ja neću ni dinara da im dam! Jer, niko meni nije platio što sam sa ulice spasao tri psa. Imam platu 24.000 dinara i bukvalno delim svaku paru sa njima. Kada mi bilo ko zatraži pare, tražiću da mi plate za dosadašnju brigu o psima koji, da su službe u Beogradu radile dobro, nisu ni smeli da se nađu na ulici - kaže jedan od vlasnika pasa i dodaje da će cela Srbija da oseti "beogradski kučeći porez" jer će veliki broj kučkara potrpati životinje u kola i pustiti ih negde van grada.
 
Istovremeno, društva za zaštitu životinja "osula su drvlje i kamenje" na nadležne zbog uvođenja poreza na držanje pasa i mačaka.

Zlata Korjenić, predsednica Udruženja "Help enimls", tvrdi za današnji "Kurir" da vlast neće da reši problem pasa i mačaka lutalica, jer bi onda ostala bez para koje redovno dobija za te svrhe!

- Mi smo pre dve godine obavestili sve nadležne da je jedino rešenje problema obeležavanje vlasničkih pasa pri prvoj vakcinaciji protiv besnila i sterilizacija. A ko hoće da razmnožava svoje životinje, onda neka plati visoke takse. I to je sve! Ne znam čija je ideja da se uvede porez, ali je to svojevrsna pljačka građana! Skoro nisam čula veću glupost - kategorična je ona.

R. Briza

 

Originalna vest: Glas javnosti

www.glas-javnosti.rs/clanak/drustvo/glas-javnosti-07-04-2010/pasji-porez#comment-69129

******************************************

REAKCIJA IZ UDRUŽENJA "SLOBODA ZA ŽIVOTINJE"

Porez na pse i mačke – u pogrešnom momentu!

Vesti o uvođenju poreza na kućne ljubimce sredinom ove godine s pravom su uznemirile savesne vlasnike životinja. Ovaj dodatni namet se uvodi na pogrešan način, u pogrešno vreme i u pogrešnim okolnostima!

U razvijenim zemljama ovakav porez postoji već dugo i nije ni tako mali iznos, ali tamo postoje prihvatilišta i azili za životinje koji se finansiraju iz tih sredstava, kao i od kazni za zlostavljanje, ubijanje i lišavanje životinja staranja tj. izbacivanje na ulicu i drugde.

A kakva je situacija u Srbiji?
- Nema javnog azila ni u jednoj opštini - iako su OBAVEZNE po zakonu da svaka oformi i finansira azil na svojoj teritoriji, gde će trajno smestiti, kastrirati, čipovati i vakcinisati pse i mačke i odatle ih udomljavati, i strogo kažnjavati one koji odbiju čipovanje i vakcinaciju životinja! Azili koji postoje, u privatnom su vlasništvu, svi su prepunjeni životinjama i svi vlasnici azila imaju probleme da nabave novac za ishranu i lečenje životinja.
- Procenat odaziva vlasnika životinja u akcijama vakcinacije i čipovanja pasa koje organizuju veterinari, različit je u različitim sredinama: negde je to 60-80%, negde jedva 50%, a u sredinama gde nije dobro organizovana veterinarska služba, tek jedva nekoliko procenata... Ni u jednoj sredini to nije 100%, zato što veterinari nemaju kome da prijave nesavesne vlasnike koji odbiju da čipuju i vakcinišu pse protiv besnila. Upravo oni koji imaju najviše pasa, i to nekastriranih (čije potomstvo biva redovno izbačeno ko zna gde), i koji ih imaju po 5-6 i više, najviše odbijaju čipovanje i vakcinaciju pod izgovor da nemaju novca, iako još uvek važi cena čipovanja koju je dotirala država. Da nije tako, sam čip bi koštao od 1000 do blizu 1500 dinara, sa PDV-om, bez cene koštanja vakcine, knjižice, tablete protiv parazita i dr – a veterinari nisu socijalna služba i nemaju odakle da finansiraju troškove ove akcije ako to vlasnici ne bi platili.
- Svest građana Srbije je na izuzetno niskom nivou, i nije samo ekonomska situacija kriva za to što kastracija pasa i mačaka nisu raširene i prihvaćene metode kontrole brojnosti ovih životinja, a kada ne bi bilo njihovog nekontrolisanog razmnožavanja, ne bi bilo ni svih ovih problema.
- Postavlja se i pitanje da li će ovim porezom biti kažnjeni vlasnici legalizovanih i nelegalizovanih azila, kao i oni koji su sa ulice sklonili više životinja.

Šta će biti posledice uvođenja poreza na pse i mačke u ovom momentu?

- Pošto ne postoji druga baza podataka o broju i vlasništvu pasa i mačaka, pretpostavka je da će osnov za obračun poreza biti baza podataka vakcinisanih pasa i mačaka, a ako se uvede naknadni popis ovih životinja, opet će na udaru besa vlasnika biti veterinari, koji nemaju vremena ni želje da večito kao predstavnici neefikasne države budu predmet iskaljivanja opravdanog nezadovoljstva građana.
- Korišćenje već postojeće baze podataka o čipovanim i vakcinisanim psima znači samo jedno: kada shvate da su za obeležavanje i vakcinaciju pasa kažnjeni još i porezom na pse, vlasnici pasa će u još većem broju odbijati buduće akcije te vrste, i to će biti osnov za nove epidemije besnila. Takođe, zbog poreza će biti još više izbačenih životinja, i broj uličnih pasa će se drastično povećati...

Zaključak:
Uvođenje ovog poreza je preuranjeno, jer pre toga moraju se obezbediti ostali preduslovi: azili za pse i mačke u svakoj opštini, kažnjavanje nesavesnih vlasnika koji izbacuju životinje, koji odbijaju čipovanje i vakcinaciju pasa, kažnjavanje za zlostavljanje životinja, kao i službe koje će efikasno vršiti kažnjavanje građana (inspekcije, policija i sudovi) za prethodno nabrojane akte kršenja zakona.

Ukoliko se ne obezbede nabrojani preduslovi, postojeći problem uličnih pasa će postati samo još veći, jer naplatom ovog poreza biće još više napuštenih pasa za koje nema ko i kako da kazni bivše nesavesne vlasnike.
 
Primedbe napisala: dr vet. med. Katica Spasić 

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

All articles in category

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook