Izvor: B92, Beta
U jugozapadnoj kineskoj provinciji Junan ubijeno je više od 50.000 pasa, prenosi regionalna kineska televizija.
Masakr su naredile vlasti, pošto su u lokalnoj bolnici tri osobe umrle od besnila. Od petodnevnog pokolja pošteđeni su jedino psi- čuvari obližnjeg vojnog garnizona. Psi su otimani od vlasnika i prebijani do smrti, a vlasnicima je isplaćeno oko 1,5 evra po psu.
U Kini godišnje od besnila umre više 2.500 ljudi.
Udruženje za zaštitu životinja "Wild Aid", uz pomoć zvezde kineske košarke Jao Minga, započelo je kampanju ubeđivanja stanovnika Kine da više paze na očuvanje životinjskih vrsta i da prestanu da jedu peraja od ajkule.
U Aziji su najugroženiji ajkule, tigrovi, slonovi i medvedi, navodi agencija Rojters.
Oko 100 miliona ajkula biva ubijeno svake godine, radi trgovine njihovim perajima koja uglavnom završavaju na kineskom tržištu. Meso se prodaje za ishranu, lečenje i kozmetiku.
Odsecanje peraja ajkulama, pri čemu se ostatak tela baca u more, legalno je u Aziji, premda nekoliko zemalja propisuje da ulovljena ajkula mora biti prebačena na kopno, sa perajima na sebi.
U Indiji živi više od polovine svetske populacije tigrova. Ostatak je razbacan od jugoistočne Azije do dalekog istoka Rusije.
Između 5.000 i 7.000 tigrova živi u divljini, dok je ta brojka na početku 20. veka iznosila oko 100.000. Ubijaju ih lovokradice zbog kože i pravljenja medicinskih preparata u Indiji, Vijetnamu, Mijanmaru, na Tajlandu u Kambodži, u Laosu. Takođe ih ugrožava seča šume, kao i neumeren lov životinja kojima se hrane.
Postoji između 25.600 i 32.750 azijskih slonova, koji žive u malim, razbacanim grupama po divljini, i više od 15.000 pod kontrolom ljudi. To je manje od desetine broja afričkih slonova koji žive u divljini, saopštio je Svetski fond za prirodu.
Broj slonova je u opadanju zbog uništavanja prirodnih staništa ovih životinja, ali i zbog krivolova kojim se snabdeva ilegalno tržište slonovače.
U Aziji živi pet od osam vrsta medveda koji postoje u svetu. Svih osam se nalazi na CITES-ovoj listi kritično ugroženih vrsta. Medvedi su najviše ugroženi krivolovom i uništavanjem njihovih prirodnih staništa. Najveći konzumenti medveđih produkata su Južna Koreja, Tajvan, Japan, Kina i azijske zajednice širom sveta. Neke vrste se na Tajlandu love za pravljenje čorbe od medveđih šapa.
Medveđa zuč je predmet legalne trgovine u Kini i ta trgovina je smanjila broj svih medveđih vrsta, sa izuzetkom velikog pande, saopštila je organizacija "Enimal Azija". Više od 7.000 medveda trenutno se uzgaja da bi im se vadila žuč.